Türkçevizyon

Türkçevizyon

2. uluslararası türkçe sözlü müzik festivali “türkçevizyon”

Dil, kültürün çok önemli bir parçasıdır ve tanıtımında diğer önemli kültür ögelerinden biri olan müziğin aracılığı da gereklidir. özellikle genç nesil açısından popüler müziği bu anlamda değerlendirmek yararlıdır. müzik, farklı ulusları biraraya getirebilme, kaynaştırabilme amacına da ciddi katkı sağlar.

Türkçemizin kullanımı konusunda gösterdiği özen ve duyarlılıkla tanınan trt radyoları uzun yıllardan bu yana, başta her türden müzik programında olmak üzere, kültürümüzün tanıtılması anlamında da öncü rol üstlenmiştir. trt radyoları, türk dilinin doğru kullanımının yanı sıra yaygınlık kazanmasını ve çeşitli ortamlarda tanıtımının yapılmasını öncelikli görevleri arasında kabul etmektedir.

Uluslararası türkçe sözlü müzik festivali türkçevizyon ile,türkçe’nin doğru kullanımının yanı sıra, yaygınlık kazanması ve tanıtımı,türkiye’nin tanıtımına yönelik ortak çalışmalar için uygun zeminin hazırlanması,çeşitli ülkelerden gelecek müzisyenlerle türk gençliğini bir araya getirerek ortak müzik projeleri için ortam sağlanması, tarihsel ve kültürel bağların güçlendirilmesi,sanatçıların kaynaşması ve sonraki etkinliklere kapı aralanması amaçlanmaktadır.

Amaçlanan hedefler doğrultusunda 1. uluslararası türkçe sözlü müzik festivali “Türkçevizyon” 22-27 haziran 2009’da denizli’de yapılmıştı. Hedefler tutturulmuş ve karşılığında uluslararası türkçe sözlü müzik festivali türkçevizyon’un ikincisi hazır hale gelmiştir.Yurt dışında beğeni ve heyecanla takip edilen türkçevizyon’un ikincisine 32 ülke katılmak için başvuruda bulunmuştur.Büyük bir titizlikle yapılan seçimin neticesinde 25 ülkeden katılacak sanatçılar belirlenmiştir. trt ve denizli belediyesi hazırlıklarına son şekilleri vererek 30 mayıs tarihini ve konuklarını beklemeye başlamışlardır.

2. uluslararası türkçe sözlü müzik festivali “Türkçevizyon” programı

30 mayıs 2010

-       17.30 kortej

-       19.00 açılış kokteyli

-       20.00 trt sanatçıları halk konseri (özay gönlüm konseri) – belediye önü çınar meydanı

31 mayıs 2010

-       20.00 türkçevizyon festival konseri – pamukkale antik tiyatro

01 haziran 2010

-       20.00 türkçevizyon’da 13 ülke sesi (konuk sanatçılar konseri) –  ziya tıkıroğlu açık hava tiyatrosu

02 haziran 2010

-       20.00 türkçevizyon’da 12 ülke sesi (konuk sanatçılar konseri) –  ziya tıkıroğlu açık hava tiyatrosu

03 haziran 2010

-       20.00  türkçevizyon gala konseri (trt sanatçıları pop müzik konseri) – incili pınar parkı

-       kapanış

 

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur