Sertab Erener`den Sanat Müziği Albümü

Ey Şuh-i Sertab albümü piyasada...

Sertab Erener`den Sanat Müziği Albümü

Türk Pop müziğinin önemli isimlerinden Sertab Erener, müzikal kariyerinde bir ilke imza atarak Türk Sanat Müziği albümü hazırladı. Babasının kendisine "Sertab" ismini verirken "Ey Şuh-i Sertab" isimli şarkıdan esinlendiği sanatçı albümünü babasına ithaf ederken albüme de bu eserin adını verdi.

Albüm, bilinen Türk Sanat Müziği estrümanlarının yanı sıra geçmis yüzyılardan günümüze kadar gelen "Lavta" ve "Rebab" gibi enstrümanlar da kullanılarak "hücum kayıt" tekniğiyle kaydedildi.

Titizlikle sürdürülen repertuar çalışmaları için tüm Türk Sanat Müziği arşivi taranarak, uzun bir araştırma sonucunda seçilen 15 eser albümde yerini aldı. Albümde; Emine Semahat Özdenses, Münir Nureddin Selçuk, Osman Nihat Akın, Saadeddin Kaynak, Zeki Müren, Yesari Asım Ersoy, Tanburi Mustafa Çavuş, Lemi Atlı, İsmail Hakkı Bey, Kemani Serkis Efendi gibi bestecilerin eserleri yer almaktadır. Stüdyo kayıtları eserlerin ruhuna ve felsefesine sadık kalınarak gerçekleştirildi. Yaylılar, ud, kanun, ney, vurmalılar, daire, el zili, klarnet, klasik kemençe, tanbur gibi enstrümanların yanı sıra günümüzde cok bilinmeyen "Rebab" ve "Lavta" gibi enstrümanlar da kullanıldı. Kayıtlar, bir coğu İ.T.Ü Konservatuarı öğretim görevlileri ve mezunları olan müzisyenler tarafından gerçekleştirildi.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur