NASA paylaştı çok şaşıracaksınız!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Jüpiter'in çekilen yeni fotoğraflarını paylaştı.

NASA paylaştı çok şaşıracaksınız!

NASA'nın 1 milyar dolarlık uzay aracı, Jüpiter'in yeni fotoğraflarını yolladı

jüpiter

NASA, Jüpiter'in yeni fotoğraflarını yayınladı. Gezegenin nefes kesen "dumanlı" atmosferi, fotoğraflarla gözler önüne seriliyor.

jüpiter

NASA, insansız uzay aracı Juno'dan gelen yeni görselleri Twitter hesabından paylaştı. 2011 Ağustos'unda üretilen Juno, 2016 Temmuz'unda Jüpiter'in yörüngesine girmişti. Juno'dan gelen yeni görsellerle, araştırmacıların gezegenle ilgili daha detaylı bilgi edinebilmesi amaçlanıyor. 1 milyar dolarlık Juno, Jüpiter'e daha yakından bakmamızı sağlıyor.

jüpiter

İşlenmemiş fotoğraflar
Juno 24 Ekim'de Jüpiter'in yörüngesinden dokuzuncu geçişini gerçekleştirmiş verileri de 31 Ekim'de göndermişti. Ancak elbette gönderilen bu veriler anında paylaşılamıyor. Gezegenin kökeni, atmosferi ve diğer gizemlerine ilişkin ışık tutması beklenen fotoğraflar belli bir veri işleme süresi geçtikten sonra uzay meraklılarıyla buluşturuluyor. Paylaşılan fotoğrafların üzerinde oynama yapılmamış ve "kumlu" olduğunu da belirtelim. Ancak NASA fotoğraflara düzenleme yapılabilmesi için kullanıcılara imkan tanıyor.

jüpiter

 

Juno'nun Jüpiter'e en yakın geçtiği anlarda hızı yaklaşık 210 bin km/s'e kadar çıkıyor. Gezegenin üstünde hidrojen ve helyum gazları düzensiz bir şekilde dağılarak atmosferi oluşturuyor. Juno'nun görevinin ne zaman biteceği şimdilik bilinmiyor.

jüpiter

Bitirme kararı alınana kadar Juno, gezegenin etrafında dönmeye devam edecek. Görevinin bitirilme kararı alınması durumunda ise Juno yok edilecek.

jüpiter

 

jüpiter

 

jüpiter

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur