Müzik Direktörlüğüne Bakış-3

Müzik Direktörlüğüne Bakış-3

Bir radyo istasyonunun formatı o istasyonun üreteceği ürünün tarifi demektir. Müzik ise istasyondaki formatın en temel ve belirleyici hammaddesidir. Diğer bir deyişle müzik, üreteceğiniz ürünün hammaddesidir. Hayata geçireceğiniz istasyon bu müzikal yapı üzerinde ayakta duracaktır.

Müzikal yapınız hedef kitleniz doğrultusunda ve bu kitlenin yaşam felsefesiyle örtüşen bir bakış açısıyla tasarlanmalıdır. Formatı oluşturacak diğer bütün elementler bu müzikal yapı ile uyum sağlayacak niteliklerde ve daha sonra tasarlanacaktır.

Müzik seçmek çok kolay bir iş gibi görünse de aslında bu süreç işin uzmanları için bile oldukça düşündüren birçok filtrenin devreye girdiği acımasız bir arşiv seçim sürecidir.

Sadece en iyilerin en kaliteli örneklerin var olacağı bir arşiv seçmelisiniz.Bu arşiv organiktir ve yaşar üstelik yeniliklerle beslenir, geçmişten güç alır ve reaksiyon verir.

Reaksiyon elinizdeki playlist’inizdir. Bu playlist satılacak ürününüzdür. Bu öyle özel bir üründür ki, içindeki tek bir hatalı seçim bile yayının kalitesinin bozulmasına sebep olabilir. Bu hataların arttığı durumlarda yayın zaten çekilmez olur ve başarı kazanmak imkânsızlaşır. “Sinek küçüktür ama mide bulandırır.” atasözü arşiv seçimindeki hataların yaratacağı sonucu tasvir eden mükemmel bir sözdür.  

Playlist hazırlamak, akış sırası tayin etmek birçok farklı süreçten geçerek yapılır. Bu süreç aslında hammaddeniz olan müziğin üretilme aşamasında başlar.

Amaç hedef kitle tarafından beğenilecek ve böylelikle ticari değer arz edebilecek bir ürün ortaya çıkartmaktır. Radyo istasyonları da aynı güdü ile ivme kazanırlar.

Amaç hedef kitle tarafından beğenilecek ve ticari değer oluşturacak yayın üretmektir. Öyleyse yayın formatı tayin edilirken hedef kitleniz doğrultusunda sizi diğerlerinden ayıracak en önemli özelliğiniz müzik seçimiz olacaktır.

Müzikal yapınız belirlendikten sonra ise istasyonunuzu daha da değerlendirmek için yapmanız gereken kimliklendirme çalışmaları ve hedef kitleye yönelik program tasarımlarınız olacaktır.

Bu tasarımlar ve çalışmalar daha çok kurumsal çalışmalardır. Dinleyiciye ulaşacak içeriğin tanımlandığı ve sloganlaştırıldığı çalışmalar olarak da kısaca tanımlayabiliriz. 

Bütün bu çalışmalardaki hammaddeniz tabi ki yine müziktir. Dolayısı ile müzikal formatı tayin edilmiş bir istasyonda yapılacak bütün kimliklendirme işlemleri de artık müzikle uyumlu olacak şekilde tasarlanabilir ve üretilebilir. Kısaca kimliklendirme çalışmaları esnasında yapacağınız prodüksiyonların tarzı da bu yapı ile bütünleşeceğinden işitsel bir bütünlük sağlamanız daha da kolaylaşacaktır.

Bir stil sahibi olarak dinleyicilerinize ulaşacaksınız demektir. Bu öyle bir yapı olacaktır ki her gün aynı kalitede işleyerek size devamlılık kazandıracak ve iş gücü organizasyonunuzu çok daha verimli yapmanızı sağlayacaktır.

Böylelikle elinizdeki işin kalitesinden emin olarak yeni fikriler üretiminde istasyonda yaşayan herkesin format anlayışınıza tam olarak uyum sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Tanımlanmış bilgiye ulaşmış personelin üretim gücü çok daha yüksek olacaktır doğal olarak bu durum verimliliğinizi artıracak ve sizi iyi organize olmuş bir takım yapacaktır. Formatınızı tayin ederken kullandığınız arşiv sizi var edecek ve bütün ürünlerinizde belirleyici faktör olacaktır. Haber, Aktüalite, Spor, Tematik Programlar, Show Programları gibi bütün özel ürünlerin tanıtımlarında içeriklerinde bu arşivin yarattığı müzikal vizyon etkili olacaktır. Bu öyle etkili bir müzikal yapı olacaktır ki insanlar kendilerini bununla özdeşleştireceklerdir.

Umulan başarı ise bu insanların sayısının hedeflendiği oranda artırılması ile gerçekleşecektir. İşte bu yüzden Müzik Direktörlerini bir istasyonun kalbi olarak tanımlayabiliriz.

İstasyonda olup bitecek her şey müzik direktörünün başarısıyla güç kazanacak ve destekleyici diğer içeriğin de değeri artacaktır.

Başarılı müzik direktörlüğü ise güncellik, geniş görüş açısı, geçmişe yönelik yoğun bilgi, müzikal yetenek ve sıralama becerisi gerektirmektedir.

Format ancak ve ancak bu şekilde başarıyla tarif edilebilir ve satılacak ürün, yayın üretilebilir. Önemli olan yaratabildiğiniz kavramlar ortaya koyabildiğiniz kalite olduğuna göre, işe en başından başlayıp, hedefinizi düşünmeli, yaşamını incelemeli ve karşınıza çıkacak gerçekler doğrultusunda bir ürün hazırlamalısınız. Yoksa ne bir formatınız olabilir nede yaptığınız çalışmalar bir bütünlük arz eder.

O yüzden müzik üzerine kurulacak bu binanın temelinde ne olacaksa üzerinde de o olacaktır.

Kerem Çallıoğlu
kerem@spesyalist.com
www.spesyalist.com

Yorumlar

 1. 14 Eylül 2010 Salı

  Merhaba Kerem Bey,

  Yazdığınız güzel yazınıza uygun radyolar 90'lı yıllarda kaldı sanırım. Şimdinin radyoları (yabancı müzik yayın yapan radyolar için söylüyorum)aynı düzeyde , aynı çizgide ve artık çoğu DJ radyoda resmen bir kukla. Söyleyebileceği kelimeler kısıtlı , dinleyiciyle diyaloğu ya yok ya da oldukça sınırlı. Zaten müziğe müdahale etme şansı yok denecek kadar az. Müzik direktörleri yeni şarkılar çalmaya son derece çekimser.

  Yabancı müzik yayını yapan radyolar artık çok ciddi bir kısır döngüye girmeye başladılar. İşte bunun örneklerini görüyoruz. Yeni arayışlar ve yine bir birbirlerinin aynısı. Örneğin Fenomen'in ardından , Radyo 5'in ve ne yazık ki Numberone Fm'in türkçe müzik yayını yapmaya başlaması.
  Bunları yabancı müzik dinleyenler asla affetmeyecekler. Ya kadın DJ çalıştırmayan radyolara ne demeli ? Böyle bir uygulama iflas etmiş demektir ki zaten bu formatın öncü radyosu sanırım Power Fm bile artık taviz vermeye başladı. (Sabah programlarında kadın dj vs ... )

  Bu arayışların sonu biliyorum bir gün 90'lı yılların formatına dönücek. Boşuna çabalıyorlar.

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur