Kral Müzik Ödül Töreninden Arda Kalanlar

Dr.Michael Kuyucu'nun kaleminden..

Kral Müzik Ödül Töreninden Arda Kalanlar

Doğuş Grubu Uzan'dan devraldığı Kral TV Müzik ödülleri geleneğine ciddi bir bütçe harcayarak bu yılda devam etti. Geçtiğimiz yıl yapılan ödül töreni için bir milyon lira harcandığını duymuştum, doğru mu bilemem ama harcanan rakamın yüksek olduğunu töreni gören herkes rahatça anlayabiliyor. Herkes yazdı çizdi ama ben bu ödül törenine iki farklı açıdan değineceğim.

Türkiye'de müzik televizyonculuğunda üç büyük olarak adlandırılan Kral - Powerturk ve Number One TV'nin müzik sektöründe kıyasıya bir rekabeti var. Bunlardan özellikle Powertürk grubu iki binli yıllarda yaptığı güçlü yatırımlarla liderliği eline geçirdi ve müziğe yön veren marka oldu. Kral Grubu'nun Doğuş Grubu tarafından satın alınmasından sonra ise işler değişti ve Powertürk liderliği Kral Grubuna kaptırdı. Bunda elbet Powerturk yönetiminin ardı ardına yaptığı hatalarında rolü büyük oldu. Grup müziğe yön vermekten çok müziğe yön veren Kral Medya grubunun yönünde müziği takip etmeye başladı. Markanın sahibi Cem Hakko Powertürk'e ciddi yatırımlar yaparak markayla çocuğu gibi özel ilgilendi ama son yıllarda ciddi bir güç kaybı yaşadı. Bunun en büyük sebebi ise yöneticilerinin deneyimsizliği ve müzik dünyasından uzakta bir seyir izlemesi oldu.

Kral grubu ise sermayeyi güçlü bir yönetimle pekiştirdi ve müzik dünyasında herkesin sevdiği bir grup oldu. Bu başarıda liderliği üstlenen Gezegen Mehmet lakaplı nam-ı değer Mehmet Akbay'ın rolü büyük oldu. Ne derlerse desinler adam işi iyi yapıyor. 18.cisi yapılan ödül töreninde İbrahim Tatlıses'ten Ajda Pekkan'a kadar herkesi oraya getirtti. O gün nerdeyse müzik dünyasının tüm ünlüleri oradaydı.Ödül töreninde tarafsız olmak adına her şeyi şeffaf yaptı ve hiçbir yönü ile tartışılmayacak bir içerik hazırladı.Özellikle Tatlıses'in oraya gelişi gündeme damgasını vuran olay oldu.Ödüller de gayet şeffaf bir şekilde dağıtıldı, ödüllerle ilgili bir tane bir bile soru işareti olmadı kafamda.

Bu ödül töreni bir kez daha gösterdi ki Doğuş Grubu'na geçtikten sonra Kral Grubu, Powertürk'e ciddi bir fark attı. Hani bir geyik vardı "birinci belli ikinci kim ?" diye. Birinci artık belli. İkinci kim? Powertürk grubu müzik dünyasının sempatisini de kaybetti ki bu çok ciddi bir sıkıntı, müzik bilgisi ve iletişim gücü zayıf olan bir yönetimle yola çıkınca son iki yılda ardı ardına hatalar yaptı ve ciddi zararlar görmeye başladı. O devasa büyük marka Kral karşısında ezildi. Artık herkes klipini ilk onlara vermek için yarışıyor, etkinlik sponsorluklarında da öyle, nerdeyse bütün konserlere Kralpop basın sponsoru oldu. Bundan sonra ne olur bilmem ama Powerturk'ün kendisine bir çeki düzen vermesi gerekiyor yoksa sakata gelecek. Neyse bu bizi ilgilendirme o Cem Hakko'nun sorunu. Biz gelelim Kral Müzik ödüllerine...

Ödül töreninin içeriği kusursuzdu, ödül alanların hepsi de ödüllerini hak ettiler. Ben özellikle Nilüfer'in " 12 Düet" projesinin ödül almasına çok sevindim. Bu ciddi bir sağlık sorunu yaşayan ünlü sanatçıya bir moralde olmuştur. Ajda Pekkan gençlere meydan okuyarak tüm ödülleri topladı, zaten 2011 yılının en çok satış yakalayan albümü de onun olmuştu. Ajda yaşlandıkça gençleşiyor, gençleştikçe de zirveye çıkıyor. Kenan Doğulu yeni şarkısı "Bal Gibi"yi ilk kez o törende müziksevere dinletti. İbrahim Tatlıses geçirdiği rahatsızlıktan sonra televizyondaki ilk canlı görüntüsü yine o gün verdi... Kısacası işin sanatçı boyutunda her şey dört dörtlüktü.

Ebru Akel, Burak Yeter'in ödülünü verirken prodüktörü Samsun Demir'i tanımaması büyük bir rezalet oldu. Sunucu oluyorsun milyarları indiriyorsun ama içinde bulunduğun sektörü de tanıman gerekiyor! Hadi Ebru bilmiyor organizasyonu yapanda mı uyuyordu? Beş tane aday var, olası bir birincilikte kime ödül verileceğinin bilinmesi gerekiyor ve bu tarz potların önlenmesi gerekiyor. Bu ciddi bir Yanlış. ! Benzer bir sıkıntıyı Özdemir Erdoğan'da yaşadı. Ödülü verdiği sırada ödülü almak için kimin geleceğini bilmiyordu, ödül için karşısında yılların prodüktörü Hüseyin Emre'yi görünce şaşırdı. Ödül verenler arasında dikkatimi çeken bir diğer şeyde Ali Taran'ın ödül vermesi. Salonda ki herkes "bu adamın burada işi ne ?" dercesine sustu.

İbrahim Tatlıses ödülünü alırken giderayak twittera salladı. Tatlıses "twitter icat oldu bu işin cıvığı çıktı" tarzı bir yorum yaparak twitter canavarı Erol Köse'ye de laf soktu. Erol Köse'de aynı anda twitter hesabından "Tatlıses sağ olsun beni anmadan yapamadı. Seviyoruz onu" diyerek ona yanıt verdi. Uzun lafın kısası Kral grubu yönetimi ve ekibi işi alının akıyla çıkarttı 

Dr. Michael Kuyucu 

michael.kuyucu@radyocuyuz.com

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur