"Görsel ve İşitsel Medya Politikaları" Konferansı

Davut Dursun, "Radyolar ihtilal dönemlerinde darbecilerin propaganda aracına dönüşmüş"

Çankırı Karatekin Üniversitesi Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Düşünce Topluluğu tarafından "Görsel ve İşitsel Medya Politikaları" konulu konferans düzenlendi.

100. Yıl Kültür Merkezi'nde RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun'un konuşmacı olarak katıldığı programı Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ve çok sayıda öğrenci izledi.

RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, yerel televizyon bulunmayan 19 il arasında Çankırı'nın da yer aldığını ve bunun bir eksiklik olduğunu ifade etti.

Radyo ve Televizyonların Türkiye'de yayına başlama serüvenlerini aktaran Dursun, "Türkiye, radyo yayınlarında diğer dünya ülkeleri ile at koşturmuştur. Yani diğer ülkelerin başladığı tarihlerde Türkiye'de radyo yayınları başlamıştır. Aynı durum TV için söz konusu değildir. Radyoda at koşturan Türkiye TV yayınlarına en geç başlayan ülkeler arasındaki yerini almıştır. 1929 larda başlayan yayınlar ülkemize 1960'lı yıllarda girmiştir" dedi.

Görsel ve İşitsel Medya yayınlarında artık analog sistemden sayısal sisteme geçildiğini ifade eden Dursun,Türkiye'de bulunan radyo ve tv sayıları hakkında bilgi verdi.

Bir öğrencinin Türkiye'de radyo ve televizyonlarda ifade özgürlüğü olup olmadığı yönündeki sorusunu yanıtlayan Dursun, konuşmasında şunları kaydetti; "Bine yakın radyo var, 500'e yakın televizyon var, bunların hepsi farklı farklı yayınlar yapıyor. Ama tekrarlayalım; ifade özgürlüğünün olması demek, her şeyin ifade edilmesi anlamına gelmiyor. Ebetteki bunun bir takım sınırları vardır. Başkasına hakaret etmemesi gerekir, insanoğlunu dikkate alması gerekir, insanlara şiddete yönlendirmemesi gerekir,

müstehcen yayın yapmaması gerekir. Televizyon ve radyoların bir takım sınırlar içerisinde, ifade özgürlüğünü kullandığını düşünüyorum"

Programın sonunda Dursun'a, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Savaş tarafından plaket takdim edildi.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur