Elektriğe yüzde 12,5 indirim geliyor

Elektriğe yüzde 12,5 indirim geliyor

Doğalgaza yapılan son zamla kış öncesi moralleri bozulan tüketicilere elektrikten iyi haber geldi. 1 Ocak'tan itibaren indirimli tarifeye geçiliyor.     

Zaman'ın enerji çevrelerinden edindiği bilgilere göre 1 Ocak'tan itibaren elektrik satış fiyatları yüzde 12 indiriliyor.

Aynı oranda abonelere yansıması beklenen indirim kararında Devlet Planlama Teşkilatı'nın önümüzdeki yıl ham petrol ve döviz fiyatlarında düşüş öngörüsü etkili oldu. Elektrik birim fiyatları bu yıl 3 kere zamlanmış, dokuz aylık artış yüzde 56'ya çıkmıştı.

Kamunun toptan elektrik satış şirketi Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ'nin fiyatlarda yüzde 12 oranında indirimi konu alan yazısı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) ulaştı. Kurumun, yarın yapacağı toplantıda konuyu görüşerek indirimi onaylaması bekleniyor. Elektriğin toptan satışına yapılacak indirimi Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'nin de aynı oranda abonelerine yansıtması bekleniyor. Devlet Planlama Teşkilatı her ay döviz, ham petrol ve enflasyondaki değişimi belirleyerek enerji KİT'lerine bildiriyor. KİT'ler de bu durumu dikkate alarak fiyatları belirliyor. Elektrik fiyatları EPDK onayından sonra yürürlüğe giriyor.

Bu yılın başından itibaren elektrik ve dogalgaza peş peşe yapılan zamlar tepkilere sebep oldu. Geçtiğimiz hafta doğalgaza yüzde 22 oranında yapılan zam reel sektör temsilcileri ve ücretliler tarafından eleştirilmeye devam ediyor. İş dünyası, maliyetleri artıracağı gerekçesiyle zammın geri alınmasını istiyor. Enerji yönetiminin, "Zamların nedeni petrol ve dolardaki artış. Fiyatlar düşünce, elektrik ve doğalgaz da ucuzlayacak." açıklamaları da tepkileri azaltmadı. Dogalgaz zammının geri alınmasıyla ilgili taleplerin arttığı bir dönemde elektrik fiyatlarıyla ilgili vatandaşı sevindirecek bir adım atılıyor.

Zaman'ın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Devlet Planlama Teşkilatı'ndan edindiği bilgilere göre, kamunun toptan elektrik satış şirketi olan Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ)'nin fiyatlarda yüzde 12 oranında indirimi konu alan yazısı EPDK'ya ulaştı. EPDK'nın, yarın yapacağı toplantıda konuyu görüşerek indirimi onaylaması bekleniyor. Elektriğin toptan satışına yapılacak indirimi Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ)'nin de aynı oranda abonelerine yansıtması bekleniyor. Halen ihtiyacının yaklaşık yüzde 50'sini TETAŞ'dan alan TEDAŞ, diğer elektrik alım maliyetlerini de dikkate alarak ortalama birim satış fiyatını belirliyor. Söz konusu indirimin ardından TEDAŞ'ın girdilerinde de benzer oranlarda düşüş olması bekleniyor. İndirim, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)'nın ham petrol ve döviz fiyatlarında 2009 yılı için düşüş öngörüsü üzerine yapıldı. Enerji KİT'leri, gaz ve elektriğin fiyatlarını Yüksek Planlama Kurulu kararıyla 1 Temmuz'dan itibaren döviz, faiz, ham petrol ve enflasyondaki değişimleri dikkate alarak belirlemeye başladı. Karar gereği, doğalgaz fiyatları her ay, elektrik fiyatları ise yılda üç kez tespit ediliyor. Aynı kararla otomatik fiyat sisteminde koordinatörlük görevi Hazine'ye verildi. Devlet Planlama Teşkilatı her ay döviz, ham petrol ve enflasyondaki değişimi belirleyerek enerji KİT'lerine bildiriyor. Enerji KİT'leri de rakamlardaki artış ve azalışı dikkate alarak fiyatları belirliyor. Doğalgazın fiyatlarını BOTAŞ açıklıyor. Elektrik fiyatları ise EPDK onayından sonra yürürlüğe giriyor.

Doğalgazda ilk indirim martta

DPT'nin öngörüsüne göre elektrik ve doğalgaz fiyatlarında asıl indirim Mart 2009'da başlayacak. DPT hesaplamalarına göre gelecek yıl için ortalama döviz kuru 1,49 civarında olacak. Bu yıl için Enerji KİT'lerine bin metreküpü 500 dolara yakın bir rakama satılan doğalgazın fiyatları, yılbaşından itibaren düşüşe geçecek ve Mart 2009'da rakam 380 dolar seviyelerine gerileyecek. Rakamların gerçekleşmesi halinde enerji yönetiminin bahsettiği önemli indirimler de bu tarihten sonra başlayacak.

Yorumlar

  1. 27 Kasım 2008 Perşembe

    seviniriz millet rahatlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur