Dünya var olmadan önce bulunan radyo frekansı keşfedildi!

Araştırmalara göre dünyamız 4.6 milyar yaşında olduğu biliniyor. Avustralyalı astronomlar, Dünya'ya ulaşması tam 8 milyar yıl süren gizemli bir radyo dalgası patlamasını tespit etti.

Dünya var olmadan önce bulunan radyo frekansı keşfedildi!

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Hızlı Radyo Patlamaları (FRB) olarak bilinen bu radyo dalgalarından biri, 8 milyar yıllık bir yolculuğun ardından nihayet Dünya'ya erişti. FRB 20220610A olarak adlandırılan bu dalganın süresi sadece bir milisaniye kadar sürdü.


Araştırmacılar, dalganın kaynağı olan galaksiyi belirlemek için çaba harcıyor. Avustralya Kilometrekare Yol Bulucu Dizisi (ASKAP) adlı radyo teleskopuyla dalganın nereden geldiğini belirleyen Stuart Ryder, daha sonra Şili'deki Avrupa Güney Gözlemevi'nin teleskobunu kullanarak bu gizemli galaksiyi araştırdı. Ryder, yaptıkları çalışmalar sonucunda bu dalganın, diğer FRB'lerden çok daha uzaktan geldiğini ve birleşmekte olan birkaç galaksinin etkileşimi sonucu meydana geldiğini ortaya koydu.


Bir başka araştırmacı Ryan Shannon ise FRB'lerin, evrenin kütlesinin hesaplanmasında kullanılabileceğini belirtti. Shannon, FRB'lerin galaksiler arası iyonize olmuş materyalleri algılayabilme yeteneğine sahip olduğunu vurguladı. İlk FRB'nin 2007 yılında keşfedilmesinden bu yana, bugüne kadar 50 FRB'nin kaynağı tespit edildi.

 

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur