BSA'dan Türkiye ile ilgili inanılmaz rakamlar

BSA'dan Türkiye ile ilgili inanılmaz rakamlar

Lisanslı yazılım kullanımının genele yayılması için yoğun çalışmalar yürüten Business Software Alliance (BSA) Türkiye Katılımcıları, 2008 yılında gerekleştirdiği 494 adet adli ve hukuki işlem sonucunda, 2 milyon 970 bin TL (1.928.200 USD) değerinde korsan yazılım ele geçirdi. 2008 yılında mühendislik ve üretim sektörleri korsan yazılımın yaygın olarak kullanıldığı alanlar olarak öne çıkarken, İstanbul yine korsan yazılımın merkezi olma konumunu korudu.

Türkiye, bir gün içinde birden fazla adli ve hukuki işlem gerçekleştirilmesi nedeniyle diğer ülkeler arasında öne çıkarken, kullanılan ürünün değerinin 3 katına denk gelen para cezaları sonucu tahsiledilen tazminat tutarında da Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinin %5'ini oluşturdu.

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay sonuçları, "Açıklanan bu rakamlar Türkiye'de yazılım korsanlığının ulaştığı boyutu gözler önüne sererken, yıl boyunca günde birden fazla ortalamayla gerçekleştirilen adli ve hukuki işlemlerle, dosya sayısının 494'e ulaşmış olması BSA Türkiye katılımcılarının bu konuda verdikleri mücadelede kararlılıklarını ortaya koymak açısından büyük önem taşıyor. Tüm bu rakamlar oldukça çarpıcı olsa da, yazılım korsanlığının faturasını yalnızca mali açıdan ele almamak gerekiyor. Lisanssız yazılım kullanımı, şirketleri operasyonel konularda da birçok riske maruz hale getiriyor. Zaman kaybına neden olan virüs saldırıları, güvenlik tehditleri, bilgi kaybı ve kurumsal itibarın zedelenmesi gibi sonuçlar korsan yazılım kullanımının sosyal alandaki etkileri olarak öne çıkıyor. Gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme çalışma ve kampanyalarla, şirketleri bu riskleri anlamaya ve lisanslı yazılım kullanmaya davet ediyoruz. Yasal yazılım kullanımı ürün destek ve servis hizmetleri ile lisans süresi boyunca gerekli güncelleme ve yenilemeleri içererek, kurumların güvenli ve işlevsel çalışmasını sağlar." sözleriyle özetledi.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur