Beyoğlu'ndan Tüm Dünyaya Birlik Mesajı!

Beyoğlu Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Beyoğlu İftarı, Taksim Meydanı’nda 4000 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Beyoğlu'ndan Tüm Dünyaya Birlik Mesajı!

Beyoğlu Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Beyoğlu İftarı, Taksim Meydanı’nda gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’deki Ruhani liderler ve Konsolosların yanı sıra iş, kültür, sanat, spor ve medya dünyasından da ünlü isimlerin buluştuğu iftar sofrasına yaklaşık 4000 kişi katıldı.

 

 

İftar yemeğine ev sahipliği yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan konuklarla tek tek ilgilenirken, basın mensuplarına da gecenin anlam ve önemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ramazan ayının ruhuna uygun tasavvuf müziği eşliğinde ezanın okunmasını bekleyen misafirler, daha sonra hep birlikte dua ederek oruçlarını açtı.

 

 

İYİYE DAİR NE VARSA İNSANIN KURBANI OLUYOR

 

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan gecede yaptığı konuşmasında, mübarek Ramazan ayının kardeşlik ikliminde, Beyoğlu’nda, Taksim Meydanı’nda buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek: “Dünyanın merkezi İstanbul’da İstanbul’un sahnesi Taksim Meydanı’nda bir oruç akşamını, bir iftar sevincini birlikte yaşıyoruz. Mavi bir gezegenimiz var. On binlerce yıldır şaşmaz bir düzen içinde kendisine belirlenmiş yörüngede dönüyor. İnsanın yaktığı ateşler olmasa bir cennette yaşıyor olduğumuzu söyleyebiliriz. Maalesef insan bu cennet dünyayı yaktığı ateşlerle kire, kana, kaosa bulamaya devam ediyor. Dünyanın her tarafında bombalar infilak ediyor, silahlar patlıyor, masumlar ölüyor. Kadim değerler, kadim şehirler, iyiye dair ne varsa insanın kurbanı oluyor. Bu gidişata dur demeliyiz. Dostluk, kardeşlik, arkadaşlık, komşuluk, diğergamlık… Bütün bu değerlerin her birini Hz. Nuh’un gemisi gibi insanlığı kurtarmak için kullanabiliriz.” dedi.

 

UMARIM Kİ TÜRKİYE’NİN HER TARAFI TAKSİM’DE PAYLAŞTIĞIMIZ BU KARDEŞLİK SOFRASI GİBİ OLUR

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ise, “Bizleri kardeşlik ve muhabbet sofrasında buluşturan Beyoğlu Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Burada bulunan herkes bu iftar sofralarını paylaşarak ülkemizdeki kardeşliğimizin, beraberliğimizin ve dayanışmamızın altını bir kez daha çizmiş oldu. Bizleri bu sofrada buluşturan şey sadece vatandaşlık duygusu değildir, aynı zamanda kaderdaşlıktır, duygudaşlıktır. Geçmişi beraber yaşamış olmak, bugünü beraber yaşamak ve geleceğe de beraber yürüme duygusudur. En büyük kudretimiz, en büyük hazinemiz hangi inançtan, hangi etnik gruptan, hangi mezhepten olursak olalım bu sofralar etrafında kardeşçe oturabilmemiz ve aynı duyguyu paylaşabilmemizdir. Umarım ki Türkiye’nin her tarafı Taksim’de paylaştığımız bu kardeşlik sofrası gibi olur. Etrafımızdaki istikrarsızlığa rağmen geleceğe güvenle yürümemizi sağlayacak olan şey budur.” şeklinde konuştu.

 

 

Başkan Demircan iftarın ardından Bakan Çelik ve beraberindeki konuklarını Taksim CVK Park Bosphorus Hotel’de ağırladı. Samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleştirilen sohbette; Ramazan ayının toplumu birleştirici ruhu ve Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur