Aziz Kocaoğlu, Ufuk Karcı'yla Konuşan Türkiye'deydi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Ufuk Karcı’yla Konuşan Türkiye programına konuk oldu.

Aziz Kocaoğlu, Ufuk Karcı'yla Konuşan Türkiye'deydi

Aziz Kocaoğlu, Best FM'de Ufuk Karcı'ya kpnuştu...

Bugün 2 etkinliğimiz var. Birincisi 23.sünü düzenlediğimiz Avrupa Caz Festivali başlıyor, Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezinde.

İkincisi İzmir Kukla Günleri. Onu takiben ayakkabı fuarımız 7-10 Mart arasında. Dünyanın en önemli fuarlarından biri olan mermer fuarımız var 23-26 Mart tarihlerinde. 27 Mart'tan itibaren 9 Eylül'e kadar uluslararası tiyatro günlerini düzenliyoruz. Tarihi futbol takımımızla

birlikte U12 Cup düzenliyoruz. U12 İzmir Cup'a 72 ülkeden takımlar gelecek ve bir futbol şöleni yaşanacak.

İstanbul başkonsolosluğu ziyaretimize geldiğinde konuşulmuştu. Tüm Türkiye'den daha doğrusu tüm dünyada İzmir'e karşı çok ciddi bir akım var. İzmir'i biz Expo2015 ve Expo2020 çerçevesinde çok iyi

tanıttık. İzmir 2010 yılından beri bizim de alt yapı eksiklerini tamamlamamızla birlikte dünyada 6. Büyüyen metropol, 4. Büyüyen metropol, en son 2.büyüyen metropol oldu, 2000 metropol içinde.

Sadece kendi gücüyle, kendi dinamikleriyle kalkınabilen bi kent İzmir...

Kentsel dönüşüm Türkiye'nin her tarafında büyük kentlerimizde problem. İki yasayla yönetiliyor.

Birincisi belediye yasası, biz belediye yasasını tercih ettik çünkü orda uzlaşı var. Uzlaşı olmadan kentsel dönüşümün yapılması mümkün değil. Kentsel dönüşüm yapmak istiyorsanız kenti yeniden kurmanız, kenti bölüm bölüm de yapsanız, yollarıyla, spor alanlarıyla,bulvarlarıyla,parklarıyla donatmanız lazım. Biz öyle çalışıyoruz. İzmir'in dezavantajları var, İzmir'de gecekonduları çok katlı. İzmir'in avantajı var, arazisi yok.

İzmir borç ödeme kapasitesi yönünden ve borçluluk oranı yönünden Türkiye'de en saygın devlet kurumlarının başında geliyor. Bütün yatırımlarımızı kendi gücümüzle gerçekleştiriyoruz. Benim

sıkıntım kaynak değil, kaynağı her zaman buluyoruz.

Bugün bir AKP'ye verilen tölerans, aynı hız gösterildiğinde benim bir lira ek talebim yok. Bürokrası başka yere ayrı buraya ayrı istiyor.

Suriye'de savaş başladığında tampon bölge yaratılıp da orada mülteciler barındırılsaydı, oraya kamplar kurulsaydı, birleşmiş milletler ile birlikte organize edilseydi Türkiye'nin başında üç milyon civarı mülteci problemi olmayacaktı. Bu bir problem. Bu problemi Türkiye tek başına kaldıramaz.

İzmirli üç seçimdir bana oy veriyor Büyükşehir belediye başkanı seçiyor. Bende onu gücümün yettiği kadar yapmaya çalışıyorum.

Tabiki Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı benim Cumhurbaşkanım, Başbakanı benim başbakanımdır.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur