1= 100 Fm Denklemi Bitiyor mu?

Dr. Michael Kuyucu Son Araştırma Sonuçlarını Kaleme Aldı.

1= 100 Fm Denklemi Bitiyor mu?

Hiç unutmam içinde Metro Fm'in de bulunduğu grubu yönettiğim zamanlar Metro Fm kanayan bir yaraydı. Power Fm deliler gibi saldırıyor her türlü promosyonu yapıyor her türlü parayı harcıyordu , bizim o dönem bir lira bile pazarlama bütçemiz yoktu , o da yetmiyormuş gibi üstümde yurt dışının ciddi bir baskısı vardı. Aldığımız nefese bile karışıyorlardı. Müzikleri Türk müzikseverinin zevkine göre değil yabancıların zevkine göre seçiyorlardı. O dönem Metro Fm bir numaraydı, uzun bir süre Metro Fm'i ekibimle beraber zirvede sırtımda taşıdım. Metro Fm 2007 yılının Sonbaharına kadar bir numaralı radyo olmayı başardı, 2007 yılının son çeyreğinde Power Fm , Metro Fm'in önüne geçti ve zirveyi o günden bugüne kadar elinde tuttu. Daha sonra bana muhalif olanlar Metro Fm'in Power Fm'in gerisine düşmesiyle benim aleyhime yönelik muhalefetin dozunu arttırmışlar ve ipimi çekme konusunda büyük bir başarı elde ettiler.

 

Metro Fm önce Power Fm'in gerisine düştü , daha sonra Fenomen'in daha sonra da Number One Fm'in gerisine düştü... Bir nevi dört büyüklerin sonuncusu oldu.Bütün misyonunu kaybetti ve sıradan bir yabancı müzik radyosu olarak yayın hayatına devam etti.İşin ilginç yönü Power Fm 2007 ‘in sonlarında yakaladığı birinciliği bugüne kadar yani 2012 yılının Ocak ayına kadar sürdürdü.2011 yılını uğurlarken Power Fm 1 = 100 Fm şeklinde bir kampanya da yapmış ve bu liderliğini kamu oyu ile de paylaşmıştı...

 

2012 yılının ilk İpsos Kmg'si gelince ezber bozuldu ve Power Fm büyük bir darbe yedi. Number One Fm ,İstanbul ili sınırları içinde Power Fm'i geçti ve İstanbul'un en çok tercih edilen radyosu oldu. Hemen 1=100 Fm Billboardları indirildi , herkes bu bozulan ezberi konuşmaya başladı.Hatta herkes Power Fm ile dalga bile geçmeye başladı.

 

Daha önce Power Türk "müziğe biz yön veriyoruz" derken bu özelliğini Kral Pop'a kaptırmış madara olmuş yine billboardlarını indirmişti.Bu olayın yaşanmasından tam altı ay sonra aynı golü Number One Fm'den de yiyince "vah Power'ım" demek geldi içimden. Bu kadar paran olacak, Türkiye'nin en büyük sermaye kesimi arkanda olacak , sen önce Türkçe'de gündem yaratma özelliğini Kral Pop'a kaptıracaksın sonra da 1=100 Fm olarak kendi kurduğun denklemi Number One Fm'in bozmasını sağlayacaksın.

2012 yılının ilk İpsos Kmg'sinde yaşanan bu gelişme çok ciddi bir gelişme oldu,hatta ezber bozuldu diyebilirim.Bundan sonra Power Fm'in işi çok zor, çok çalışması lazım..En önemlisi sadece cüzdanını değil aynı zamanda beynini dedaha çok kullanması lazım.Yoksa Türkiye'de radyoculuğun kitabını yazdığı iddia edilen bu grup son maçta şampiyonluğu Bursaspor'a kaptıran F.B. gibi madara olur. Ancak şunu da eklemek isterim ki radyoculuğun kitabını yazan bir diğer grupta Number One Grubu olmuştur. Bu grup Türkiye'ye bir fabrika gibi star radyocu yetiştirdi...Geriye dönüp baktığımda şu an Power Fm'in müzik direktörü olan Burçin , ünlü dj'ler Gezeve - BayJ - Cem Arslan ve dahası... Bu liste uzayıp gider..Bana göre hangi sektörde olursanız olun asıl önemli olan sektöre adam kazadırmaktır. Yoksa parayı bas onu al transfer et bilmem ne..Buna ne can dayanır ne de mal..Nr1 Grubu bazı hataları olmasa bugün bu yönü ile açık ara Türkiye'nin şampiyon medya grubu olurdu.Bu grubun son yetiştirdiği kişi de Mert Hakan oldu.. Number One Fm'de gecesini gündüzüne katan ve RCS ile adeta sevişerek büyük bir aşkla çalışan bu genç adam bir zamanlar Joy Fm'in arkasında olan Number One Fm'i önce Metro Fm'in önüne getirdi, daha sonra da uzun yıllardır bir numara olan Power Fm'i İstanbul'da geçerek Power grubun açık açık selektör yaktı.Bütün bunlar çalışarak , hırsla ve özveri ile oldu..İşte bu yönü ile bence Number One Grubu'nu da Mert Hakan'ı da alkışlamak gerekiyor, grup böylece sektöre bir başarılı yönetici daha kazandırmış oldu. Gelelim Power Grubuna, bir Fransız tarafından yönetilen bu grubun yayınları bizim genç Türk'ten çalım yedi..

 

Bence Power Group'un özellikle kampanya hazırlayıp billboardlara çıkarken dikkat etmesi gerekiyor çünkü ne deseler tam tersi oluyor ! Önce Power Türk'le müziğe yön verdiklerini iddia ettiler ama klipler önce Kral Pop'a gitti ve işin tam tersi olduğu ortaya çıktı.Daha sonra 1=100 Fm diyerek Power Fm'in birinciliğinin tartışılmaz olduğunu iddia ettiler , ama bu kez de İstanbul sınırları içinde birinciliğini kaybetti.Ben olsam bundan sonra kampanya hazırlarken dikkat ederdim çünkü billboardların tam tersi oluyor.

Sonuç olarak bir zamanlar yaşanan Power & Number One Rekabeti tekrar başladı..Her ne kadar gönlüm Number One'dan yana olsa da iyi olsan hak eden , çok çalışan kazansın diyorum..

 

Dr. Michael Kuyucu
michael.kuyucu@radyocuyuz.com

Yorumlar

  1. 8 Mart 2012 Perşembe

    Orjinal olmaktan bahsediyorsun ya, her ikisindede çalışmış bir tanıdığım anlattı. Power Fm 7/24 fransadaki NRJ Paris'i internetten kaydedip kopyalıyor birebir-sektirmeden. Adamların tüm numartaları bu :) İnanmıyorsan aç-kıyasla. Çok eğleneceksin :)

  2. 7 Mart 2012 Çarşamba

    Güzel bir yazı olmuş. Fakat Number One'ın da müzik direktörünün de kendi çabasıyla ve orijinal fikirleriyle bu noktaya gelebilmiş olmalarını dilerdim...

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur