Türkiye’yi Uyandıran Adam: GÖNÜL DOSTU ŞENER

Türkiye’yi Uyandıran Adam: GÖNÜL DOSTU ŞENER

Türkiye’nin en eski radyocularından ve Türkiye’nin ilk VJ’i Gönül Dostu Şener’le şu an görev yapmakta olduğu Radyo 2000’de buluştuk. Özel radyoların eskimeyen seslerinden Gönül Dostu Şener, radyo hayatıyla ilgili samimi açıklamalar yaptı.

Röportaj: Erkut Aktaş
erkut.aktas@radyocuyuz.com

Radyoculuğa nasıl başladınız?

1966 yılında doğdum lise birinci sınıftan okulu terk ettim. Müzik hayatına geçişimse askerde tanıştığım benden 4 yaş büyük bir ağabeyim, Nuri’nin sayesinde oldu. Müzik sektörüne tezgâhtar olarak işe başladım. Tezgâhtarlık yaparken Uğur İleri ile tanıştım ve onun desteğiyle amatör olarak Dj’lik yapmaya başladım. 1990 yıllarda Ayhan Güngör’le tanıştım. Ayhan o dönem Ankara polis radyosuna paket programlar hazırlıyordu. Metropol FM açılacak, Ülkü Aker ve Ferdi Özbeğen Ayhan’dan ricada bulunuyor; İstanbul’da radyoda çalışacak arkadasın var mı? diye. Ayhan da bana teklif yaptı ve radyo ile tanışmış oldum. Radyoya Baha Bodur Olgun’un gelmesiyle de müzik direktör yardımcılığına kadar yükseldim.

Metropol FM’den ayrıldıktan sonra sırayla Radyo 34’te çalışmaya başladım. O dönem, radyo 34 yabancı müzik yayını yapıyordu. Sonra İstanbul FM’e geçtim, oradan da 1993 yılında Kral FM’e yayın müdürü olarak transfer oldum. Kral FM’in ilk yayıncısı da bendim.

Gönül Dostu ismi nereden cıktı?
Kral FM’e geçtiğimde değişik bir isim bulmalıydım ama beni de anlatmalıydı bu bulduğum isim annemin adı Gönül’dü ve ben de dostluğa önem veren birisi olduğum için değer verdiğim bu iki ismi birleştirdim ve Gönül Dostu ortaya çıktı.  Daha sonra radyolarda yayıldı. Bu ismin patentini aldım ama kimseyi de bu ismi kullanıyor diye rahatsız etmiyorum.

Türkiye’nin ilk Dj’i sensin Kral TV’de ve bir de fantezi albüm yaptın, bu gelişmeler nasıl oldu anlatır mısın?
MTV’nin yayın hakkı Star TV’deydi Avrupa’dan gelen bir ihtarla MTV kapatıldı ve Cem Uzan bir gecede Kral TV’yi kurmaya karar verdi. Star TV’ye bağlı bütün radyolardan programcılar deneme yayınına alındılar. 10 kişi seçtiler ve yayına başladık.

Albüme gelince Kral FM’de fasıl programı yapıyordum. Programda dinleyici isteklerini canlı olarak yorumluyordum. Bu Unkapanı’nda birçok firmanın da dikkatini çekti. Birçok firmadan teklif aldım. Akbaş müzikle karar kıldık ve anlaştık.  Kaset anlaşması yaptıktan sonra ise Kral FM ve Kral TV’deki programlarıma son verildi; kaset de o dönem beklentimizi karşılamadı.

Kral FM ve Kral TV’den sonra senin için zor bir dönem başladı, sanıyorum.
Aynen… Ben kaybettiğimi düşünüyordum o dönem yaşadıklarım için ama büyük bir ders oldu ve çok şeyler de kazandırdı bana.  Dost FM’de sanat yönetmenliği yaptım. Sarıyer FM’de yayın yönetmenliği, Radyo Vatan’da yayın müdürlüğü yaptım. 1997 yılında Baha Boduroğlu beni radyo merkezine çağırdı ve Hit-Net’e yayın yönetmenliği görevine geldim. Karadeniz FM’de, yine yayın yönetmeni olarak çalıştım.  Popüler Radyo’da çalıştım ve 2004 yılında Kral FM’e tekrar döndüm. 2005 yılında Radyo İlaç derken şimdi halen görev yapmakta olduğum Radyo 2000’deyim.

Radyo 2000’de en çok dinlenen programını sunuyorsun burada ikinci baharını yaşıyorsun diyebilir miyiz?
Programda her şey spontane gelişiyor. Program öncesi bir hazırlık yapmıyorum. Saat 7 ile 11 arası tek bir amacım var; İnsanları güne güler yüzle hazırlamak. Felsefemiz, nasıl başlarsak öyle devam eder ve etrafımıza pozitif enerji yayarız. İkinci bahar yaşadığıma gelince, tamamen doğru bir tespit… Kendimi bu mesleğe yeni başlamış gibi hissediyorum her gün programıma bu heyecanla geliyorum, yerimi bulduğuma inanıyorum.

Programda insanları eğlendiriyorsun, sosyal ve siyasi haberlere yer veriyorsun. Programın için mizah içerikli diyebilir miyiz veya belli bir mesaj taşıyor mu?
Program mizah programı ama hayale dayalı değil. Hayatın gerçeklerini espriler katarak dinleyiciye sunuyorum. Türkiye’yi uyandıran adam sloganında da bu gerçek var.

Cuma akşamları da Radyo 2000’de bir program sunuyorsun. Gece programında dinleyicileri neler bekliyor?
Yeni nesle ananevi değerlerini unutturmamaya yönelik bir program olduğunu düşünüyorum. Yaşanmış hikâyeleri tiyatral bir şekilde anlatarak dinleyicilerimizle paylaşıyorum. Birinci amaç kaybolduğuna inandığımız değerlerimizi tekrar hatırlamak.

Radyo 2000’de insanları neler bekliyor radyonun tarzı nedir?
Radyo 2000 bir aile radyosu. Bence, ahlaki değerlere önem veren bir radyoyuz.  Müzik tarzımız ağırlıklı arabesk; ama THM, TSM ve fantezi eserlere de yer veriyoruz.  Türk popundan örnekler de sunuyoruz ama bu genelde benim program saatlerimde oluyor.  Bizi dinleyen insanlar samimiyetimize ve dürüst yayın politikamıza inanıyor. Dinleyici bizi kendi ailesinden kendisini de bizim aileden görüyor. Radyo 2000 bu enerjiyi taşıyor bu da önemli bir detay zaten.

Gelecekte neler yapmayı planlıyorsun, radyocu olmak isteyenlere tavsiyen var mı?
Radyoculukta sonun yok; yani “Ben oldum.” Diyemezsin. Mesleğimi en iyi şekilde devam ettireceğim ama bir TV programı da sunmak istiyorum.

Radyocu olmak isteyen gençlere tavsiyem mikrofonu bir araç olarak görsünler ama bu aracı toplumu bilgilendirmek için ve onların faydasına kullansınlar. Şöhret olmak için bu işe adım atarlarsa baştan kaybederler. Başladıkları işi iyi yaparlarsa şöhrette beraberinde gelir.

Yorumlar

 1. 8 Ocak 2010 Cuma

  merhaba şener bey uzun zamandır sizi dinliyorum hemen hemen hergün ve hatta şu an bile dinliyorum kendinize çok iyi bakın iyi geceler allaha emanet olun

 2. 5 Haziran 2009 Cuma

  abi sen çok seviyorum ölene kadar radyo2000 dinlicem

 3. 19 Mayıs 2009 Salı

  Hayatımzda çoğu kez verdiğimiz kararlar veya hayat şartları nedeniyle hırpalanır, canımız acıtılır, yerden yere vuruluruz, kendimizi kötü hissederiz, işte o an radyodan gelen o ılık, buğulu,neşeli, espirili, sesiyle gönül dostu şener bize geçicide olsa yaşadığımız tüm bu olumsuzlukları unutturur...
  Gönül Dostu Şener'i sevenler onun ne kadar değerli olduğunu her zaman bilirler, kendisi hayatımızın anlamı ve değeri olmuştur...
  Sen mükemmelsin, bunu asla unutma. Her zaman dinleyicin senin yanında olacaktır...tek DJ'yimiz Gönül Dostu ŞENER'İMİZ....

  Röportajda emeği geçenlerin eline sağlık birkere daha yakından tanıma fırsatı verdiğiniz için teşekkürler....

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur