Merih Güzelarda Söyleşi'de!

Merih Güzelarda Söyleşi'de!

Sıcak gülüşüyle Radyo5'te 17-20 saatleri arası yayın yapan ve eve dönüş yolunu daha keyifli hale getiren Merih Güzelarda ile Radyo5’te buluştuk. Kendisi ve radyosu hakkında samimi açıklamalar yapan Merih Güzelarda’nın duygularını radyocuyuz.com okuyucuları ile paylaşıyoruz.

Röportaj: Erkut Aktaş
erkut.aktas@radyocuyuz.com

Programında neler var?
Programda yıllardır yaptığım şeyi yapıyorum,  dünya basınından haberler veriyorum Türkiye’deki haberlere değiniyorum. Renkli olabilecekse, siyasetten de bahsediyorum. Çekincelerim yok, aman şuna deyinmeyeyim, buna dokunmayayım, siyasete girmeyeyim gibi çekinceler taşımıyorum.  Tabi asıl amaç, trafik saatinde,17 – 20 arası program yaptığım için eğlence.  İnsanları eğlendirmek için de şarkılar bir araç, hiç bir zaman amaç değil.  Benim için de dinleyicim için de öyle. Önemli olan: “Benim ne konuştuğum.” diye düşünüyorum. Yurtdışındaki gelişmelerden çok hızlı haberdar oluyorum. Programın en büyük farklarından birisi de bu. Yurtdışındaki şarkıcılar, Hollywood’da neler oluyor, beyaz perdede neler oluyor? Bu haberleri kendi yorumumla en hızlı şekilde vermeye çalışıyorum.

Yabancı müzik yayını yapan radyolardaki Dj’lerle Türkçe müzik yayını yapan radyolardaki Dj’ler arasında sence ne fark var?
Bence bir fark olmamalı ama maalesef,  yabancı radyolarda çalışan Dj’ler, kendileri böyle bir ayrıcalık yaratıyorlar. Yabancı radyoda çalışıyorum diye daha bir cool davranıyorlar.  Ben Türkiye’deki şu olaydan bahsetmeyeyim, bundan bahsetmeyim vb. gibi. Neden? “ Çünkü ben yabancı müzik çalıyorum.” Diyorlar.  Bence bu hiç önemli değil. Türkiye’de yaşıyoruz.  Türkiye’de yaşanan bir şeyi, eğer anonsunla iyi ifade edebileceksen son derece şık durur bence.  Sadece çalınan müzik farklı, bir de ne farklıdır? Yurtdışındaki şarkıcının turne haberini veriyorsun, konser haberini veriyorsun, single haberini veriyorsun, plak şirketini değiştirmiştir o haberi veriyorsun. Türkiye’de bunlar bu kadar hızlı olmuyor ama yurtdışında o kadar star var ki onların haberlerini hatta onlarla alakalı magazin haberlerini veriyoruz.  Türkiye’de yerli müzik yapan radyocular,  magazin haberlerini verdiklerinde, çok basit gibi görünürken biz Britney Spears’ın ayrılık haberini verdiğimizde havalı duruyor, tek fark bunlar bence.

Radyo 5 i diğer radyolardan ayıran özellik sence nedir?
Radyo 5’in en büyük farkı, Türkiye’de yayın yaptığımız için Türk insanının sevdiği şarkılar çalıyor. Burada, yani örnek veriyorum, bir şarkı Amerika’da çok başarılı olabilir, o hafta Amerika radyolarında çok dönüyor olabilir ama bu şarkı Türk insanının tercih etmeyeceği bir şarkıdır. Biz, o şarkıyı çalmıyoruz yani Amerika, İngiltere listelerini baz alarak: “Hadi, bu orada bir numara oldu, bunu çalmalıyız.” demiyoruz. Biz, Türk insanının seveceği şarkıları çalıyoruz.  İkincisi bilinen şarkıları tercih ediyoruz Türkiye’de maalesef, her ne kadar biz çok sevsek de rock müziği belirli bir kesim dinlediği için rock müziğin de bilinen şarkılarını çalmayı tercih ediyoruz.  Yine en büyük özelliklerimizden birisi, Radyo 5 Dj’leri diğer yabancı müzik Dj’lerinden  cok daha doğal, daha sempatik, daha sıcak olmaları Radyo 5’in farkını ortaya çıkarıyor.

Senin için radyo ne ifade ediyor,  neden radyoyu tercih ettin?
Benim için radyo bir yaşam biçimi bir kere benim çocukluğum Almanya’da geçti. Orada doğdum ve büyüdüm.  Doğal olarak Alman radyolarını dinliyordum. Yabancı müzikle büyüdüm. Kaydetme olayı vardı o zaman. Teyplerimiz vardı. Alman radyolarında çalan şarkıları kasete kaydederdik. O kaset kayıtları da tabi çamur gibi olurdu.  O zamandan beri bende ilgi vardı. Çocukluğumda meslek olarak düşünmemiştim ama Türkiye’de özel radyoların açılmasıyla bende bir merak başladı. Dinliyordum, çok da keyif alıyordum ama “Ben olsaydım böyle program yapmazdım, ben olsaydım bu anonsu böyle yapmazdım.” diye diye kendimi 93 yılının sonunda radyoda buldum. Yine de meslek olarak düşünmemiştim. Üniversiteden sonra kendi okuduğum branşta bir şeyler yaparım diye düşünüyordum fakat radyo beni aldı, sürükledi ve kopamadım. Radyo benim için çok önemli. Tatile gittiğim zaman bile birkaç gün sonra radyoyu özlüyorum. Benim için bir yaşam biçimi müzik ve radyo.

“Türkiye’de Yabancı Müzik Radyolarındaki En İyi Kadın Dj Benim.”

Türkçe müzik yayın yapan bir radyoda bulundun mu veya böyle bir teklif gelse ne dersin?
Aslında Türkçe radyoda başladım.  Türkçe müzik hiç dinlemem, böyle bir takıntım yok Türkçe radyolarda başladım ama şöyle bir çelişkim oldu: Türkçe radyoda çalışıyorum yabancı müzik dinliyorum. Dolayısıyla yerli müzik çalarken de formatım hep yabancı radyolardaki gibiydi hiç bir zaman inkâr etmiyorum. Türkçe radyolardan geldim, yabancı müzik radyolarına geçtim. Yabancı müzik çalmaktan çok keyif alıyorum, yabancı müzik dinliyorum günlük hayatımda da ama yarın Bir gün Türkçe radyodan teklif gelse iyi bir teklifse iyi bir radyoysa hayır demem. Nedenini bir kez daha söyleyeyim; şarkılar benim için amaç değil bir şeyleri anlatmak istiyorum dinleyiciye. Bu arada tabiî ki şarkı çalıyorum. Bu yabancı olmuş, Türkçe olmuş çok da fark etmiyor. Arabesk bir radyo olmadıktan sonra hiçbir sorun yok. Arabesk müziğe hiç katlanamıyorum, ona tahammülüm yok.

“Türkiye’de yabancı müzik radyolarındaki en iyi kadın Dj benim.” diye bir açıklaman vardı. Bu sözün hala geçerli mi?
Ben bunu yıllar önce söylemiştim. Daha sonra birçok yerde yazıldı. Bunu neden söyledim? Herkes kendi yaptığı işte en iyi olduğunu düşünmeli bence,  buna inanmalı. Böyle düşünmüyorsan neden bu işi yapıyorsun ki? Bu bir mimar için de geçerli, doktor için de. Her meslekte herkes için geçerli. Ben yayına çıkıyorsam; 15 -16 senedir program yapıyorsam ve bir hayran kitlem varsa, ben en iyi olmalıyımdır. Buna da inanmalıyım. Ben tabi inanmakla kalmıyorum hala da en iyi olduğumu düşünüyorum.  Doğal olduğum için kendimi kasmıyorum. Sesim karizmatik cıksın diye uğraşmıyorum. Aman şundan bahsetmeyeyim, çok kötü durur. Gibi düşünmüyorum. Neysem oyum. Diger radyolarda kadın Dj’lerde bunu göremiyorum.  Dinlediğim zaman, kadın Dj’ler birbirinin aynı. Sadece isimleri farklı, Hiç birinin birinden farkı yok.  Farklı gördüğüm Ayça Şen var. Onun yeri benim için çok farklı. Türkiye’deki yabancı müzik radyolarında kimi beğeniyorsun diye sorarsan tek isim var Ayça Şen. Onun dışında ve benim dışımda herkes birbirinin aynı, isimleri ve ses tonları biraz değişik o kadar.

Cine5’te 5’te 5 isimli programı sunuyordun ama kısa bir süre önce sona erdi. Yeni bir proje var mı televizyonda?
5’te 5’i ben 4 sene sundum. Çok da güzel bir izleyici kitlesi vardı. Ama ben artık sıkılmıştım bu programdan, farklı bir şeyler yapmam lazım diye düşünüyorum. Birkaç kanalla görüşüyoruz. Müziğin dışında farklı bir proje var,  sürpriz olsun büyüsü bozulmasın.

Radyo dışında neler yapıyorsun?
Motor sporlarıyla çok ilgileniyorum. Lisanslı pilotum zaten çok büyük bir ilgim var. Yarışlara katılmadığım sezonlarda da yarışlara gidip izlemeyi çok seviyorum. Kış mevsiminde Uludağ’a, kar düştüğünde Kartalkaya’ya kayak için gidiyorum. En büyük iki zevkim bu. Onun dışında zaten müzik, hayatımın her saatinde, her dakikasında olan bir şey. Kitap okumayı çok seviyorum. Birkaç yıl öncesine kadar kitap okumaya vakit ayıramıyorum diyordum ama istenince oluyormuş.  Müzik, kitap, kayak ve motor sporları en büyük ilgi alanlarım. İşimden arta kalan zamanlarda tabi.

Türkiye’de radyocu olmak?
Diğer meslektaşlarım da bana katılıyordur. Türkiye’de radyoculuk oturmadı. Yurtdışındaki gibi değil. Onlar bizden çok önce başlamış olabilirler bu işe, orda özel radyolar bizden çok önce vardı. Fakat Türkiye’de her alanda olduğu gibi sistem oturmadı. Radyoların başındaki kişiler doğru kişi olmadığı sürece radyoculuk, bir on sene sonra bile şu anki gibi yerinde sayacak maalesef. Yine Türkiye’deki Dj’lere verilen değer yurtdışındaki Dj’lere verilen değerden çok çok daha az. Çok başarılı insanlar var ama hiç hak etmedikleri yerlerde çalışıyorlar. Karamsar da olmak istemiyorum, inşallah çok çok daha iyi yerlere geliriz.  Gelecekte yurtdışındaki Dj’lerin standartlarına erişiriz.

Yorumlar

  1. 24 Kasım 2009 Salı

    Ayy bayılıyorum ben bu kıza yaa....:) bi zamanlar her akşam üzeri dinlerdim radyo5 te.... Hatta kendisinden bi koli oranjina içecek kazanmıştım...:)) evet doğallığı ve samimiliği biçok radyocuda olmayan bi özellik... Artı olarak, Akıcı lisanı ve pozitif enerjisi Merihi dinleme nedenlerimin diğerleri.....

  2. 3 Haziran 2009 Çarşamba

    merhaba sizi devamlı dinliyorum ama ilk kez resmlerinizi görme fırsatı buldum sesiniz kadar resimleriniz de etkileyici :)) başarılarrrrrr

  3. 3 Haziran 2009 Çarşamba

    Merih hanım seni çok seviyorum bana görede türkiye'de en iyi bayan dj sensin seni tek geçerim yayın hayatında başarılar dilerim seni sürekli internet üzerinden dinliyorum kendine iyi bak hoşçakal...

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur