Küsuratlı Gramlar Tarih Oluyor!

Tüketicileri gramlar üzerinde yanıltan satıcılar için düğmeye basıldı. Paketlemeye standartlar getirilecek ve kilogram fiyatı tüm paketlerde büyük yazılacak.

Küsuratlı Gramlar Tarih Oluyor!

Tüketicileri gramlar üzerinde yanıltan satıcılar için düğmeye basıldı. Paketlemeye standartlar getirilecek ve kilogram fiyatı tüm paketlerde büyük yazılacak.

Hükümet; yağ ürünleri ve bakliyat başta olmak üzere küsuratlı gramlar üzerinden tüketicinin yanıltılmasının önüne geçmek için harekete geçti. Hem hesaplanması açısından hem de gramlar üzerinde oynayarak bundan kar eden firmalara ders açısından yeni düzenlemeler getiriliyor.

Gramaj Fiyatlarında Küsurat Yok!
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın bir süredir üzerinde çalıştığı konu açığa kavuştu. Bakanlığın hayata geçireceği yeni uygulama ile ürünlerin paketlenmesi standart hale getirilecek. Ürünler 250,500,750 gibi gramlar esas alınarak paketlenecek.

Ürünlerin üzerinde yer alan ve birçok üründe bulmaya bile zorlandığımız küçücük kenara köşeye sıkıştırılmış gramaj miktarları da bundan sonra rahatça görülecek ve okunabilecek büyüklükte yazılacak.

Yapılan bu çalışma ile hem tüketici kesim korunacak hem de gramaj eksiltme yolu ile haksız kazanç sağlayan firmaların önüne geçilecek.

Paketler için gelen düzenlemede hesaplanması kolay net rakamlar olacak. Bu rakamlar ile ürünün fiyatı kilograma denk gelen fiyata kolayca dönüştürülecek ve ürünlerin gerçek fiyatları hakkında daha kolay bilgi sahibi olunabilecek.

Birçok firma tarafından paketlerin üzerine yerleştirilen gramaj fiyatları ne yazık ki aramakla zor bulunuyor. Firmaların gramaj miktarlarından keserek haksız kar elde etmesi bu düzenlemeyi zorunlu kılan bir başka etken. Bu sebepten ötürü bundan sonraki süreçte yeni bir düzenleme geliyor ve paketlerin üzerinde yer alan gramaj miktarları hem büyük hem de okunaklı şekilde yazma zorunluluğu getiriliyor.

Yeni gelen düzenlemenin tam olarak ne zaman uygulanacağı hakkında henüz net bir tarih yok.

 

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur