Esnafa telif cezası

İzmir’de MÜYAP avukatları televizyon ve radyodan müzik dinleten işyerlerine ceza yağdırdı. Esnaf artık yıllık 450 lira telif ödeyecek.

Esnafa telif cezası

Müzik Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) İzmir'in Karşıyaka Çarşısı'ndaki esnafı denetledi. Geçen cumartesi günü, 15 metrekarelik dükkanında 3 yıldır takı ve toka satan Polat Taşkın, televizyonda bir müzik kanalının açık olduğu sırada içeriye MÜYAP avukatı ve 3 sivil polisin girdiğini anlattı. Polislerden birinin ses kayıt cihazını televizyona tutarak sesi kaydettiğini ve ‘Halka açık yerde müzik dinliyorsunuz. MÜYAP'a telif ödeyeceksiniz' dediğini aktaran Taşkın şöyle konuştu:

‘Korsanla savaşsınlar'
"Müşterilerim polisi görünce dükkândan çıktı. ‘Ben eğlence mekanı değilim. 10 dakika önce haberler açıktı' dedim ama dinlemediler. MÜYAP adına form verdiler. Onu doldurup telif hakkı ödemem gerekiyormuş. Araştırdım yıllık 450 lira. Küçücük dükkândan ne kadar kazanıyorum ki o kadar para ödeyeyim. Şimdi televizyona elimi sürmüyorum." Beş yıldır ‘Moda Arena' adını verdiği dükkânında tekstil ürünleri satan Yasemin Kataç da radyo dinlediği için ceza aldığını belirterek, "Bizimle uğraşacaklarına korsan satışları durdursunlar" dedi.

Denetimler hukuka uygun
MÜYAP Genel sekreteri Ahmet Asena, yapılan denetimlerin hukuka uygun olduğunu, denetimlerin her yıl artarak sürdüğünü, son bir yılda ülke genelinde 6 bin işyerinin denetlendiğini vurguladı. Asena, "Toplu lisanslama çalışmalarını oteller, AVM'ler, yerel yayın kuruluşları gibi kullanıcılar için yaptık. İzmir ve Kuşadası ticaret odalarıyla temas halindeyiz" dedi.

 

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur