Egemen Bağış Best FM'de Konuştu: AB Türkiye'yi Oyalıyor

Best FM'de Ufuk Karcı ile Konuşan Türkiye programına konuk olan Avrupa Birliği Eski Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

Egemen Bağış Best FM'de Konuştu: AB Türkiye'yi Oyalıyor

Best FM'de Ufuk Karcı ile Konuşan Türkiye programına konuk olan Avrupa Birliği Eski Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

"80 Darbesinin bu ülkeye attığı en önemli kazıklardan birisi; vize uygulamasıdır"

Avrupa Birliği ile vizelerin kaldırılmasına yönelik çalışmalara ilişkin düşüncelerini paylaşan Egemen Bağış, "Türkiye, 1996'dan bu yana Gümrük Birliği üyesi bir ülkedir. Bizim mamullerimiz Avrupa'ya gümrüksüz, vergisiz girebilirken; o mamulleri üreten iş adamlarımızın, mühendislerimizin, işçilerimizin, topyekün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa Birliği üyesi ülkelere vize alarak gitmek zorunda kalmaları aslında çok yanlış bir uygulamadır. Bu yanlış uygulamanın başlangıcı da maalesef 80 darbesidir. 80 sonrası darbeci zihniyet, bazı vatandaşlarımızın sığınmacı olarak gitmesini engellemek için bu ülkelerin vize koymasını teşvik etmiştir. 80 darbesinin Türkiye'ye attığı en önemli kazıklardan bir tanesi; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Avrupa Birliği üyesi ülkelere, geçmiş anlaşmalardan kaynaklanan haklarımızdan feragat edilerek, vize uygulamalarına göz yumulmasıdır. " şeklinde konuştu. Bağış, Başbakan Davutoğlu'nun Brüksel'de gerçekleştirdiği son temasların çok önemli olduğunun altını çizerken, "hükümet, müzakerelerde büyük başarılar elde etmektedir" dedi.

"AB Türkiye'yi oyalamak istiyor"

Avrupa Birliği Eski Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin AB'ye alınmamasındaki en önemli faktörlerden birisinin inanç farklılığı olduğuna dikkati çekerken, 'Ayrıca Türkiye, birliğe üye olması halinde, birçok Avrupa ülkesinden yönetim bakımından daha fazla ön planda olacak.

Söz sahibi olacak. Bu sebeplerle bizi oyalıyorlar. Birçok kriter bakımından biz, AB üyelerinden çok daha ileri noktalardayız.' dedi.

"Suriye'deki Problemin Kökü Kazınmalı"

Bağış, bir soru üzerine; Türkiye Cumhuriyeti'nin Suriyeli mültecilere konuk muamelesi yaptığını vurgularken, "Avrupa'daki bazı ülkeler maddi destek verelim diyor. Türkiye zaten bunları yıllardır yapıyor. Artık herkes Türkiye'nin tezlerinde ne kadar haklı olduğunu biliyor. Önemli olan nokta da burasıdır" dedi. Suriye'de yaşananların bir katliam olduğunu da vurgulayan Egemen Bağış, "Devlet Başkanı iddiasında olan Esad, ülkesinin yüzde 75'lik kontrolünü kaybetmiş, adeta bir bölgesel lider gibidir" derken, "yaşanan tüm katliamların sorumlusu olan mevcut rejimdir. Dolayısıyla bu sorun kökünden kazınmalıdır" şeklinde konuştu.

"Koalisyonlardan Kurtulmak İçin Sistem Değişikliği Şart"

Egemen Bağış'ın temas ettiği konulardan bir tanesi de yeni Anaysa çalışmalarıydı. Bağış, 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde 60 hükümet kurulduğunu vurgularken, bunun yönetimde istikrarsızlık anlamına geldiğini belirtti ve ekledi "bu Türkiye için bir kayıptır. Bunların önüne geçilmesi için istikrarı sağlayacak bir sistem yapısına acilen geçilmelidir. Bu ya İtalya'da olduğu gibi koalisyonları zora sokan seçim sitemi ya da ABD başta olmak üzere güçlü ekonomilere sahip ülkelerde olduğu gibi Başkanlık sistemi olmalı."

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur