Arslan: İstanbul’a İkinci Kule Geliyor!

İstanbul’un çehresini güzelleştirmek ve daha düzenli bir yapı elde etmek amacıyla Çamlıca Tepesi’nde yapılan kulenin ardından bir kule daha yapılacak.

Arslan: İstanbul’a İkinci Kule Geliyor!

İstanbul'da kullanılan vericilerin bir arada toplanması için ve seyir kulesi olarak kullanılacak olan Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi'nin yapımı tamamlanmak üzere. Bu kulenin hizmete girmesinin ardından şehirde bulunan diğer radyo ve televizyon kuleleri kaldırılacak. Projeye yönelik bilgi veren Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Haziran 2017'de açılması planlanan Çamlıca TV Radyo Kulesi'nin hizmete girmesinin ardından İstanbul'da ikinci bir kule daha yapılacağını açıkladı.

Kule ile ilgili bilgi de veren Ahmet Arslan; "Kulenin duvar kalınları 120 santimetreden başlıyor, en tepede 60 santimetreye iniyor ve onun üzerine de anteni taşıyan 165 metrelik çelik konstrüksiyon olacak. Toplam yüksekliği zeminden 369 metre olacak.’’ Dedi.

"80 Radyo Yayın Yapacak"

NTV'nin haberine göre: yapılan çalışmalarla, İstanbul'un silüetini bozan, görüntü kirliliği oluşturan kulelerinin kaldırılmasını amaçladıklarını söyleyen Arslan, birinci aşamada bölgede sadece TRT kulesinin kalacağını, İstanbul'da ikinci bir kule daha yapacaklarını, yapılacak ikinci kulenin ardından da Çamlıca Tepesindeki TRT kulesinin tamamen yıkılacağını belirtti. Bakan Arslan, Çamlıca TV Radyo Kulesinin 49 kattan oluştuğunu, özellikle 33 ve 34'üncü katlarda seyir terası, 39 ve 40'ıncı katlarda da restaurant olacağını belirtti.

Arslan, bu iki mekânın bütün İstanbul'u 360 derece görecek özellikte olacağının altını çizerek, ziyaretçilerin İstanbul'u en tepeden izleyebileceğini söyledi. Arslan planlanan bitiş tarihine ilişkin, "Bir taraftan testler yürüyor, bir taraftan kademelendirdikçe yeni işler yapıyoruz. Öngörümüz, bu sene içinde kesinlikle bitirip hizmete sunmak. Olağanüstü bir aksaklık çıkmazsa, bu senenin sonuna kalmadan burayı hizmete vermiş olacağız. 80 radyomuz buradan çok daha kaliteli yayıncılık yapabilecek." Dedi.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur